Asi všichni známe dilema, které máme v letních měsících v takzvané komáří sezóně – máme se postříkat chemickým repelentem a vystavovat se tak dalším jedům nebo se nepostříkat a vystavovat se bodnutí hmyzem i s možnými následky.
Tato na první pohled hamletovská otázka má poměrně překvapivé řešení z přírody. Jak víme, mnohé rostliny se umí chránit před škůdci i hmyzem a pokud jejich esence použijeme na svoji ochranu, mohou pomoci i nám. Zajímavé při tom je, že takovýto přírodní repelent je nejen hmyzoodpudivý, ale i hojivý na pokožku a má i pár dalších dobrých vlastností. Pojďme se podívat na jeho složení a na známé účinky jeho jednotlivých složek:
Frakcionovaný kokos – okamžitě se vstřebává do pokožky. Jeho peříčkově lehký zvláčňující efekt poskytuje upokojující bariéru bez zanášení pórů a je vynikající pro suchou nebo problémovou pokožku.
Ylang ylang – v krajině původu (Indonézii) se najčastěji používá na štípance od hmyzu, na akné, na hydratování pokožky, působí na smutek a repelenčně.
Tamanu- voní trochu jako zeleninový vývar, v hluboké, zemité, a přitom zelené vůni se skrývá vyživující potenciál. Je silně regenerační, upokojuje při nepříjemně vnímaných napětích pokožky, pomáhá regenerovat rány a jizvy. Tradičně se používá i k regeneraci kůže a po štípnutí hmyzem..
Nootka – Stromy Nootka sa běžně používají na renovaci japonských svatostánku. Esenciální olej Nootka má pozoruhodné hmyzoodpudivé vlastnosti a krásnou teplou citrusovou vůni.
Cedr – Cedrové dřevo bylo populárním stavebním materiálem. Po staletí sloužil k stavbě chrámů (Šalamounův chrám v Jeruzalémě ), k výrobě nábytku a truhel, stavbě lodí a paláců na celém Středním východě. Pro svůj vysoký obsah esenciálního oleje odolávalo toto dřevo rozkladu, odpuzovalo hmyz a stejně tak se na něm nedařilo houbám.
Šanta kočičí – přináší dobrou náladu dokonce i kočkám. Zajímavostí je, že vnímat ho a tedy reagovat na něj mají schopnost také kočky, které o čich přišly. Olej z šanty, hlavně jedna z jeho složek, Nepetalaktón, odpuzuje některé druhy hmyzu jako šváby, termity a moskyty, dokonce malé hlodavce.
Citrónový eukalyptus – jeho vůně je jemná, svěží a slabě kyselá, kafrová i balzamová. Na rozdíl od typu Eucalyptus globulus je daleko jemnější.
Má čisticí a repelenční účinky.
Litsea cubeba– (may chang) podporuje pocity optimismu, radosti, koncentraci a čistí vzduch. Jeho inhalace jmá čistící a ochranné účinky.
Vanilka – má uklidňující účinky, pomáhá čistit tělo a omlazovat buněk.
Arborvitae – Všechny části stromu Tuje obrovské – Arborvitae, který je původem z Kanady používali Indiáni pro jeho zdravotní účinky, a na stavění kánoí, totemů a na výrobu košů i oblečení. Kvůli svým přírodním konzervačním vlastnostnostem, dřevo z Arborvitae nehnije, a proto je oblíbené při výrobě dřevařský výrobků i na ochranu přírodních dřevěných povrchů. Je to přírodní odpudzovač hmyzu a je účinný na ochranu dřeva.
Jak je už z popisu těchto jednotlivých olejů zřejmé, mají silné antihmyzové účinky, navíc ochraňují pokožku a mají další ochranné vlastnosti. Tento repelent není jen repelentem, ale také hojivým olejem na pokožku, který posiluje i naši odolnost.